Rólunk

A Kisteleki Néprajzi Kegyeleti Témapark nem mindennapi témaválasztása és helyszíne miatt is kuriózum hazánkban. Különböző turisztikai projektek és intézménytípusok elemei keverednek benne. Az információk topográfiai megjelenítése tekintetében hasonlít az épület-makett parkokra, de itt nem épületek kicsinyített makettjei, hanem sírjel-másolatok láthatók. A népi tárgyi kultúra elemeinek szabadtéri bemutatása tekintetében hasonlít a szabadtéri néprajzi múzeumokra, de nálunk nem áttelepített építmények, hanem eredeti méretű tárgymásolatok, kisebb mértékben eredeti tárgyak kerültek bemutatásra.
A szabadtéri kiállításban a történelmi Magyarország méretarányos kicsinyített területén belül a sírjel típusok gazdag tárháza járható végig. A kellemes, parkosított környezetben a szabadidő eltöltése alatt észrevétlenül olyan ismereteket szerez a látogató, melyek a korábbi generációk közösségi tudásának mindennapi, természetes részei voltak. Az elődök ismeretének bemutatása mintát ad és értéket közvetít a mai látogató számra is, hiszen a néprajz tanulságai iránymutatást adhatnak a jövőhöz.
A sírjelek minden korban üzeneteket hordoznak. Az élő és a halott falu egymás tükörképe. Ahogy az élő falunak, a paraszti közösségnek, úgy a halott falunak, a temetőnek is sajátos jelrendszere volt. A jelekből pedig olvasni lehetett: a sírjelek mérete, anyaga, síkdíszítményei, alakja beszédes volt szavak nélkül is, hiszen az elhunyt korát, nemét, társadalmi helyzetét, rangját, lakhelyét, de még a halál okát is elbeszélték.
A sírjelek a temetőn belüli elhelyezkedés, a felekezeti hovatartozás, az anyag, a forma, a technika szerint csoportosíthatók. Az országhatár vonalán belül a Kárpát-medence népességének felekezeti megoszlása, néprajzi csoportjai és a rájuk jellemző síremlékek egymásra vetítve ismerhetők meg.
Megtudhatja, hogy a siratás a nők dolga volt évszázadokon át. Azt is, hogy kik ásták régen a sírokat és milyen formára. Hogy sírkeresztet kavicsból, terményből, fából, vasból, kőből is készítettek, s ezek változatai rendkívül sokfélék voltak. Hogy a protestáns sírjelek típusai, altípusai szinte számba vehetetlen formai gazdagságban készültek.
A témaparkot meglátogatva megtudhatja, hogy mi a különbség a fejfa, a gombosfa és a kopja között; hogy mi a kódiskereszt, a káváskereszt és a kalapos kereszt; vagy, hogy ember és állat alakú sírjeleket is emeltek elődeink; hogy kőből nemcsak tábla, de szív és koporsó alakú sírjeleket is készítettek, vagy hogy Székelyföldön monumentális zsindelyes kereszteket állítottak, ahogy azt is, hogy obeliszket a módosabbak emeltek és hogy miért nem volt általánosan elterjedt a vas sírjel és vajon a koporsókő magában rejtette-e az elhunyt testét.

Látogasson el hozzánk és ismerje meg népi kultúránknak ezt az érdekes területét!

A témapark fogadóépületében múzeumpedagógiai foglalkoztató tér mellett közösségi- és kiállítótér, található, benne az utolsó emberi életforduló hagyományrendszere és a temetkezési szokások (hiedelmek, siratás, virrasztás stb.) bemutatásával. Az elmúlást az élet részeként élték meg a régi korok emberei. A közösség figyelme és segítsége kísérte az eltávozót és a családját is. A számos rituálé, szokás, hiedelem a méltó emlékezést segítette. A kiállítótérben helyet kapott a helyi tárgyanyag és a helyi szokások bemutatása is.

A témapark helyén korábban köztemető volt, ami a kegyeleti szempontokat figyelembe véve felszámolásra került. A kő sírjelek egy része a szomszédos kápolna mellé, a fa sírjelek a kápolnába kerültek, amely mellett a helyiek márványtáblával megjelölt jelképes sírhantot emeltek elhunyt őseik emlékére. Szintén a témapark mellett található az első és második világháborús katonatemető, a régi izraelita temető, valamint a település jelenlegi köztemetője is.

NÉPRAJZI KEGYELETI TÉMAPARK

Kapcsolat
6760 Kistelek, Árpád u. 52.
Telefon:
8.00-18.00 óra között
+36 62 597 122

Mobil: +36 30 685 4551
E-mail: info@kegyeletipark.hu
Minden jog fenntartva - Copyright © 2021 - Néprajzi Kegyeleti Témapark